Hogyan válasszuk ki a tökéletes játékot gyermekünk életkorának és fejlődésének megfelelően?
Nehéz lehet azonban megtalálni a tökéletes játékot a kisgyermek számára. Szerencsére az AOTA összeállított egy tipplistát, amely segít kiválasztani a gyermeke életkorának és fejlődésének megfelelő játékokat.
0-6 hónapos korig: A baba felfedezi érzékszerveit, megtanul kúszni, és erős alapot épít a jövőbeli növekedéshez. Az ebben a szakaszban vásárolt játékoknak egyszerűnek és tartósnak kell lenniük, változatos textúrákkal, formákkal, színekkel, hangokkal és mozgásokkal. A játéknak biztonságosnak is kell lennie, és nem jelenthet fulladásveszélyt.
6-8 hónapos kor: A baba megtanulja, hogyan kell elérni, megfogni és megrázni a tárgyakat. Ideálisak az olyan játékok, amelyek kézzel való felfedezést igényelnek, mint például a csörgők, foglalatos dobozok és mobilok. Ezekkel a játékokkal ülve vagy fekve is lehet játszani, és elősegítik a szem-kéz koordinációt.
8-12 hónapos korig: A baba fel tud ülni és egyedül is el tudja érni a játékokat. Ezeknek a játékoknak elég nagyoknak kell lenniük ahhoz, hogy mindkét kezével megfoghassa őket, és puha textúrájúak legyenek. A csecsemők szeretni fogják az olyan játékokat is, amelyek zajt csapnak, vagy amelyek nyílnak és záródnak. Népszerűek az olyan játékok, amelyek lehetővé teszik, hogy a baba mozgatni tudja a részeket, mint például a húzható játékok és a tologatható kirakók, valamint az olyan babák, amelyek beszélnek, vagy amelyekhez húzógyűrű van rögzítve.
12-23 hónapos korig: A baba önállóan fel tud állni, és talán már járni is tud. Ez az az időszak, amikor elkezdenek bújócskázni, saját maguk öltöznek fel, és egy kis önállóságról tesznek tanúbizonyságot. Imádják a mozgó játékokat, amelyek húzással, tologatással, nyitással és zárással járnak, valamint a zenélő játékhangszereket.
2,3-5 év: Ebben a korban a gyerekek egyre fantáziadúsabbak, és élvezik a szerepjátékokat és a színlelt játékot. Az ilyen típusú játékot ösztönző játékok közé tartoznak a miniatűr farm- és házkészletek, a babaházak, a műanyag figurák, a babaházi szerszámok, a kerekes és fogaskerekes játékok, valamint az építőjátékok, például a fakockák, a legók és a kalapács- és fogaskerék-készletek.
3,5-7 év: A gyerekek ebben a korban kezdik megtanulni, hogyan működik a testük, és szeretik a mozgást igénylő játékokat. Szeretik a kirakós játékokat, a nagyméretű zsírkrétákat, az ujjfestékeket és a Play-Doh-t is, ami segít nekik gyakorolni a kreativitásukat és fejleszteni a finommotoros készségeiket.
4. 7-9 éves korig: Gyermeke most kezdi megtanulni az ok-okozati összefüggéseket, ezért szeretik az olyan játékokat, amelyek segítenek megérteni a dolgok működését. Emellett erősen érdeklődnek a szocializáció iránt, és szívesen játszanak másokkal. Ideálisak azok a játékok, amelyek megtanítják őket a megosztásra, beleértve a több funkcióval rendelkező játékokat, vagy amelyek lehetővé teszik számukra, hogy más gyerekekkel barátkozzanak.
7-8 éves korig: Gyermeke készen áll arra, hogy megismerje a tudományt, és szívesen fedez fel új dolgokat. A tudományos felfedezésre ösztönző játékok, például a tudományos készletek és az oktató társasjátékok jó választásnak bizonyulnak. A kreatív képzeletet elősegítő játékok, például a mesekönyvek, kirakók és babaházak szintén remek választásnak bizonyulnak.
A biztonságos és a megfelelő életkorban a fejlődést elősegítő játékok nagyszerű módja annak, hogy gyermeke órákig tartó szórakozást szerezzen. Az olyan játékok, amelyek lekötik, szórakoztatóak és biztonságosak gyermeke számára, a legjobb ajándékok, amelyeket adhat neki.